ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Triedny nepriateľ sa vracia do Bratislavy

MFF Bratislava 2014 resizeŠestnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava uvedie vo svojom programe troch finalistov filmovej Ceny LUX. Medzi nimi je aj Triedny nepriateľ (Razredni sovražnik, Class Enemy) slovinského režiséra Roka Bičeka, ktorý minulý rok na MFF Bratislava  získal Grand Prix za najlepší film, Cenu pre najlepšieho herca (Igor Samobor), Cenu divákov a Cenu FIPRESCI.

Filmy nominované na Cenu LUX, ktorú každoročne udeľuje Európsky parlament odrážajú bohatstvo a rozmanitosť európskej kultúry. Do finálneho výberu boli zaradené tri európske snímky zobrazujúce život mladých ľudí originálnym prístupom a štýlom. Medzi finalistami je už spomínaný oceňovaný debut Triedny nepriateľ (Razredni sovražnik, Class Triedny nepriateľ Class Enemy resizeEnemy) mladého slovinského režiséra Roka Bičeka, ktorý je nakrútený v štýle psychologického thrilleru a nesie rysy Hanekeho režijného majstrovstva. Týka sa vzťahu žiakov k novému učiteľovi nemčiny a zaoberá sa otázkou dvojznačnosti morálky. Film uviedol aj tohtoročný karlovarský festival v sekcii Dní kritikov Variety.

Ďalším finalistom Ceny LUX je medzinárodne uznávaný britský režisér poľského pôvodu Paweł Pawlikowski, ktorý nakrútil nesmierne pôsobivú, čiernobielu snímku o poľsko-židovskej histórii Ida. Rozpráva strhujúci príbeh mladej rádovej sestry, ktorá sa vydáva hľadať pravdu o sebe a o svojej rodine. Film patrí v súčasnosti k jednému z najúspešnejších poľských filmov v zahraničí a slovenskí diváci ho môžu vidieť aj v rámci putovnej filmovej prehliadky Projekt 100.

“Poslednou” finalistkou na filmovú cenu Európskeho parlamentu je talentovaná francúzska režisérka a scenáristka Céline Sciamma so svojím tretím celovečerným filmom Dievčenská banda (Bande de filles, Girlhood). Realisticky a citlivo zobrazuje život šestnásťročných adolescentiek, ktoré vyrastajú v nehostinnom prostredí na predmestí Paríža. Film otváral mimosúťažnú sekciu Directors' Fortnight na prestížnom MFF Cannes, ktorá je venovaná progresívnym a inovatívnym snímkam. Všetky tri filmy uvedie 16. ročník MFF Bratislava v programovej sekcii Panoráma Špeciál, ktorá každoročne prináša silné divácke zážitky.
                                         

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex