ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Dnes sa začína festival Jeden svet

Jedensvet3logo resizeO hrdinstve Jána Kuciaka aj Olega Sencova, ale aj menej známych, no nemenej dôležitých hrdinoch a hrdinkách rozpovedia filmy aj diskusie 19. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Jeho hlavná bratislavská časť, ktorá sa začína dnes a potrvá do 16. októbra 2018, ponúkne v programe 67 domácich aj zahraničných snímok, 21 diskusií s filmovými tvorcami po premietaniach a 20 sprievodných podujatí – diskusií, masterclass, prednášok aj stand-up šou. Hlavným organizátorom festivalu je organizácia Človek vohrození.

Jeden svet tento rok venujeme spomienke na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a archeologičku Martinu Kušnírovú. „Vzdelávať aj scitlivovať ľudí na dianie okolo nás, no súčasne i v nás samých. Dávať verejnosti i jednotlivcom podnety, čo môžu spraviť – každý sám za seba, aby sme si vytvorili a udržali spoločnosť, ktorá si ctí rovnoprávnosť, toleranciu a slobodu,“ tak opisuje ciele Jedného sveta, ktorý už 19 rokov otvára témy slobody, demokracie a ľudských práv, jeho nová riaditeľka, režisérka a aktivistka Diana Fabiánová.

Ako otvárací film si organizátori symbolicky zvolili snímku Proces: Ruský stát vs. Oleg Sencov, ktorú v Bratislave Proces resizeosobne uvedie režisér Askoľd Kurov. „Týmto uvedením chceme dať hlas Olegovi a vyjadriť plnú podporu filmárovi a kolegovi, ktorý za odvahu vyjadriť svoj názor platí svojim vlastným životom,“ hovorí Diana Fabiánová. „Prípad Olega Sencova je tragickou ukážkou porušenia jedného zo základných ľudských práv – práva slobody slova. A práve na osude Olega vidíme, aká krehká je sloboda sama o sebe. Jeho príbeh je výstrahou pre nás všetkých,“ dodáva.

Práve téma ochrany slobody v jej rôznych formách a podobách je nosnou pre tohtoročný Jeden svet. Od slobody vnútornej a osobnej až po celospoločenskú a politickú. „V programe uvádzame filmy, ktoré riešia morálne a etické dilemy, testujú naše vnímanie dobra a zla, spoločenskej zodpovednosti verzus osobného prospechu či ochrany vlastného života a života našich blízkych,“ vysvetľuje Diana Fabiánová. Jej ambíciou bolo zostaviť aktuálny ročník tak, aby divákov nabádal k spoločenskej aktivite a prevzatiu osobnej zodpovednosti za to, ako vyzerá a ako funguje krajina, v ktorej tu spolu nažívame.

Aj preto medzi jednu z ústredných festivalových sekcií patria Hrdinovia a hrdinky, ktorí majú za cieľ ukázať silu angažovaného jednotlivca. Patria sem portréty obyčajných ľudí, ktorým sa svojou odvahou, vytrvalosťou a konaním podarilo dokonca zvrátiť chod dejín, poraziť nadnárodného giganta, bojovať proti ISIS alebo kultúrnym stereotypom. „Sú to silné inšpiratívne príbehy, poukazujúce na to, čo dokáže sila ľudskej vôle a vytrvalého nasadenia,“ hovorí Diana Fabiánová.

Festival tento rok zaostrí aj na hrdinstvo novinárov, filmárov a aktivistov, ktorí riskujú svoj život v snahe odhaliť pravdu a priniesť ju verejnosti. Pre divákov je pripravená nová sekciu Uhol pohľadu, ktorej snímky i diskusie vyzdvihnú dôležitosť slobody slova a tlače pre každého z nás a pre demokraciu. Ešte sa neskončil rok 2018 a vo svete už prišlo o život pri alebo pre výkon svojho poslania viac ako 70 novinárov, naposledy len pred pár dňami bulharská investigatívna žurnalistka Viktorija Marinovová.  A práve na tomto festivale si po prvýkrát budú môcť slovenskí diváci budú pozrieť aj nový krátky film Osudy slobody režiséra Jakuba Šuvadu, ktorý je venovaný Jánovi Kuciakovi.

O našej domácej i susednej realite, o tom, ako sa zakorenený strach z cudzieho stáva nástrojom manipulácie s verejnosťou, prečo majú slovenskí občania za rovnaké peniaze ako okolité štáty menej zdravia, ako vyzerá novodobé otroctvo v nemocničnej práčovni či za pokladnicou v supermarkete, ako si ničíme životné prostredie, aké predsudky máme voči ľuďom s Downovým syndrómom, aj ako zasiahol 21. august 1968 do života okupantov i obetí či ako jedno cirkusové predstavenie zbavilo „bielych“ aj „čiernych“ predsudkov budú silné filmové príbehy hlavnej súťažnej sekcie Slovensko a Česko za ľudské práva. Ponúkne kolekciu 18 nových slovenských a českých dokumentárnych filmov uplynulého roka, ktoré sa na plátne zaoberajú závažnými aktuálnymi spoločenskými témami. Tri z nich budú mať na Jednom svete slovenskú premiéru. O víťazovi rozhodne trojčlenná medzinárodná porota v zložení: slovenská režisérka a producentka Iveta Grófová, britský režisér a producent Mike Chamberlain, ktorý tvorí pre medzinárodné stanice ako BBC, Arte či HBO, a český režisér a pedagóg Václav Kadrnka.

Program  je tento rok rozdelený do 6 festivalových sekcií. Kultové snímky, ktoré riešia dejinné okamihy, prinesie na festivalové plátno sekcia Máte právo vedieť. Slepá škvrna zas odhalí fenomény, ktoré sú okolo nás, napriek tomu ich nevidíme, alebo nechceme vidieť. Festival neopomína ani mladých divákov, Jeden svet deťom ponúkne populárno-vzdelávacie filmy pre školákov spojené s diskusiami.

Jeden svet si pre divákov pripravil aj diskusie Súmrak zahraničného spravodajstva s medzinárodnými expertmi, ktorí odpovedia, či sme na konci éry novinárčiny, ako sme ju poznali, Rómsku debatu aj o tom, čo znamená byť na Slovensku Rómom žijúcim medzi majoritou, besedu Tajné životy: obťažovanie, pedofília, veci, o ktorých mlčíme, Proti prúdu: Ako ustáť globálny konzum aj s praktickými návodmi, čo môže spraviť každý z nás, aby sme ochránili našu planétu alebo Chuť žiť – Za čiernou oponou o poruchách príjmu potravy. Spolu s vydavateľstvom reportážnej literatúry Absynt privíta  festival rodáčku zo Slovenska Evu Umlauf, ktorá ako dieťa prežila peklo koncentračných táborov a napísala o tom knihu Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči aj reportéra Andreja Bána k jeho knihe Slon na Zemplíne.

Share/Save/Bookmark