ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Na Feobiofeste zahrá Talent Transport k hororu

Febiologo resizeTalent Transport zahrá k animovanému filmu, hviezda artového filmu Leos Carax sa stretne s verejnosťou, uznávaní filmári osobne uvedú svoje filmy a budú diskutovať s divákmi. Blížiaci sa jubilejný 25. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest, ktorý v Bratislave potrvá od 15. do 21. marca 2018, pripravil pre divákov bohatý sprievodný program.

Trio skúsených muzikantov, z ktorých každý má za sebou viacročné pôsobenie v niekoľkých známych hudobných projektoch ako Hrana, Jana Kirschner či IMT Smile, originálne zoskupenie Talent Transport, si do svojich rúk zoberie doprovod k celovečernému animovanému filmu od legendárneho slovenského tvorcu Viktora Kubala Krvavá pani. Krvavapani resizeFilm o zločine a láske inšpirovaný historickou legendou o krutej Čachtickej panej bude sprevádzaný živou hudbou, skomponovanou špeciálne pre túto projekciu, v podaní trojice hudobníkov Vladislava „Slnka“ Šarišského, Mariána Slávku a Filipa Hittricha. Mix romantiky a hororu v Krvavej panej v spojení s výrazným progresívnym autorským a interpretačným štýlom Talent Transportu, navyše na netypickom mieste, v Café Berlinka, sľubuje na nedeľný večer nezabudnuteľný divácky zážitok.

Unikátne spojenie zabudnutého klenotu nemého filmu so súčasným zvukom elektronickej klubovej scény zas prinesie už v sobotu v Kine Lumiere projekcia českého filmu Otrávené světlo, ktorý vznikol pred takmer 100 rokmi, so živým hudobným sprievodom Tomáša Martínka vystupujúceho pod umeleckým menom TMA. Zlovestné momenty príbehu krádeže plánov prevratného vynálezu starostlivo dopĺňa zvuková atmosféra zložená z prevráteného použitia klasických nástrojov v digitálnom rozhraní. Hudba bola zložená výhradne k tejto snímke, všetky nové podnety a nálady v hľadisku však ovplyvňujú na mieste podobu vystúpenia, vďaka čomu je táto projekcia neopakovateľná. Medzi jedinečné zážitky budú patriť aj osobné strenutia s filmármi. Spolu rekordných talenttransport resizetakmer 30 režisérov celovečerných filmov príde uviesť svoje diela. Hviezda artového filmu, ktorá má na konte ocenenia z prestížnych festivalov ako Cannes či Berlinale, francúzsky režisér Leos Carax predstaví na festivale až 5 svojich snímok, medzi nimi aj Holy Motors s Kylie Minoque a Evou Mendes, ktorý sa stal festivalovým hitom po celom svete. V pondelok  uvedie na pôde Vysokej školy múzických umení masterclass, prístupný zdarma verejnosti, kde bude hovoriť o svojej tvorbe. Aj ďalšie hviezdy európskeho filmu ako “canneský” miláčik, režisér Arnaud Desplechin, francúzske duo Gustave Kervern a Benoît Delépine či Szabolcs Hajdu, ktorý patrí k najvýraznejším maďarským tvorcom súčasnosti, osobne uvedú svoje snímky a diváci im budú mať možnosť klásť otázky po projekciách.

A už v predvečer začiatku festivaliá (14. marca) sa nadšenci umenia Jana Švankmajera, ktorého nový film Hmyz slávnostne otvorí 25. ročník festivalu, budú môcť osobne stretnúť s velikánom filmu. V bratislavskom kníhkupectve Artforum totiž Jan Švankmajer uvedie do života svoju monografiu a predstaví aj, podľa vlastných slov, svoj posledný celovečerný film, ktorí budú môcť vidieť na plátne festivaloví návštevníci.

V sprievodnom programe už tradične nechýba ani krst novej domácej filmografickej publikácie. Tento raz to bude kniha, výsostne aktuálna aj pre súčasne dianie na Slovensku, monografia Martina Palúcha Cenzúra a dokumentárny film po roku 1989, ktorá poukazuje aj na politicky alebo nábožensky motivovaný tlak na slovenskú filmovú tvorbu a jej autorov zo strany predstaviteľov vládnych strán, ich nominantov či záujmových skupín. Filmový vedec Martin Palúch dostal pri príležitosti krstu svojej novej knihy možnosť uviesť jeden film podľa vlastného výberu a pre divákov prichystal snímku s problematickou možnosťou verejného uvedenia o spoločenskom, politickom a etickom pozadí najznámejšej slovenskej aféry 80. rokov minulého storočia.

Novinkou tohtoročného Febiofestu budú víkendové ranné projekcie v Kine Lumiere. Každý, kto na ne v sobotu a v nedeľu zavíta, dostane od festivalových organizátorov rannú kávu zdarma. V predposledný festivalový deň (20. marca) pozývajú organizátori na multimediálnu animovanú Industry party: Dirty Animation do Luna Baru, kde si spolu s návštevníkmi na popovo-filmový set zatancujú aj hrdinovia slovenskej animácie.

Share/Save/Bookmark