ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Európski kritici zostavili filmy pre Cinematik

Cinematik logo 2013 resizeHlavnú súťažnú sekciu Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Meeting Point Europe aj tento rok zostavilo 17 mladých európskych kritikov. Obsahuje 9 najlepších európskych filmov vyrobených v rokoch 2012 a 2013. 8. ročník festivalu Cinematik sa uskutoční v dňoch 6. – 12. septembra v Piešťanoch.

Vďaka jedinečnej koncepcii môžu diváci spoznať postoj mladej kritiky k súčasným trendom v európskej kinematografii. O zostave filmov premietaných v rámci sekcie realizovanej pod záštitou Medzinárodnej federácie filmových kritikov FIPRESCI, sa pritom rozhodovalo prakticky v celej Európe, keďže kritici pochádzajú z Belgicka, Českej Republiky, Čiernej Hory, Dánska, Estónska, Francúzska, Holandska, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Rumunska, Slovenska, Talianska, Turecka a Veľkej Británie.

Každý z kritikov vytvoril svoj vlastný rebríček filmov, ktorým pridelil istý počet bodov. Po ich sčítaní vznikol súhrnný rebríček, pričom najúspešnejšie filmy budú premietané na MFF Cinematik a film s najvyšším počtom bodov získa na záver festivalu cenu Meeting Point Europe Award. Tento rok súťaži dominujú filmy mladších režisérov. Jedným z Berberian Sound Studio resizenajväčších prekvapení tohtoročného Berlinale bol nemecký film Zvláštna mačička režiséra Ramona Züechera. The Hollywood Reporter ho označil za prienik Jacquesa Tatiho, Michela Gondryho a Françoisa Ozona. Odohráva sa takmer celý v jednom berlínskom byte, kde sa rodina schádza na spoločnú večeru. Film sleduje tento malý všedný, no zároveň magický svet prostredníctvom svojského humoru, originálnych dialógov a miestami až surreálnych situácií.

Aj so svojím druhým filmom sa do výberu dostal britský režisér Peter Strickland. Jeho Berberian Sound Studio je poctou talianskym giallo hororom 60. a 70. rokov. Ide o komornú drámu z prostredia slávneho rovnomenného zvukového štúdia, kam z Británie prichádza zvukový majster, aby ozvučil film. Vyrábanie desivých zvukov však zle vplýva na jeho psychiku... Jeden z najuznávanejších filmových časopisov Sight & Sound zaradil tento film medzi 5 najlepších za rok 2012.

Vo výbere najlepších filmov sa po čase opäť ocitol aj dokument. Tentokrát je to dánsko-nórsko-britský koprodukčný koprodukčný film Joshua Oppenheimera Akt vraždenia. Venuje sa udalostiam z polovice 60. rokov na Severnej Sumatre v Indonézii, kde po nevydarenom štátnom prevrate vznikli vražedné jednotky, ktoré páchali činy hraničiace s genocídou. Režisér oslovil vodcov týchto skupín, ktorí ostávajú dodnes nepotrestaní, aby pred kamerami znova inscenovali svoje činy v štýle svojich obľúbených filmových žánrov, čo oni s radosťou robia. Werner Herzog o filme povedal: „Taký silný, surreálny a desivý film som nevidel minimálne posledných desať rokov.“

Vo výbere Meeting Point Europe sa nachádza taktiež francúzska rodinná dráma Prísť o rozum Joachima Lafossa, film z prostredia drsných dánskych ulíc Severozápad Michaela Noera, svojská komédia o sériových vrahoch Turisti Bena Wheatleyho z Veľkej Británie, talianska satira Mattea Garroneho Reality Show, najnovší film francúzskeho režiséra Jacquesa Audiarda Z hrdze a kosti a dráma o vylúčení zo spoločnosti Thomasa Vinterberga Hon z Dánska.

Share/Save/Bookmark
matures and boys sex