ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Cinematik ukáže aj zakázané

Cinematik 2012 logo resizeNovou nesúťažnou sekciou na Medzinárodnom filmovom festivale CinematikZakázané filmy. Ponúknu výber diel z dejín kinematografie, ktoré sa stali v čase svojho vzniku kontroverzné a čelili hrozbe cenzúry. 7. ročník festivalu Cinematik sa uskutoční 7. – 13. septembra v Piešťanoch.

Diskusia o škodlivosti filmov je vo verejnom diskurze prítomná prakticky od vzniku kinematografie. K problému sa vyjadrovali mnohí psychológovia, no ešte častejšie občianski aktivisti a cirkvi. Využívali rôzne nástroje nátlaku na to, aby zamedzili šíreniu „škodlivých“ filmov, obsahujúcich amorálnosť, násilie, vulgárnosť, obscénnosť, politickú nekorektnosť, či rúhanie. Aj keď sa situácia v 50. a najmä 60. rokoch značne uvoľnila a zástancovia cenzúry, napríklad, v USA postupne strácali aj legálne opory, tlak rôznych organizácií pretrváva prakticky dodnes.

Lolita-poster resizeDiváci budú mať možnosť vidieť Lolitu (1962) Stanleyho Kubricka, adaptáciu slávneho románu Vladimira Nabokova. Problémy mala už predloha, opisovala totiž milenecký vzťah učiteľa v strednom veku a 12-ročného dievčaťa, ktoré bolo navyše jeho nevlastnou dcérou. Aj keď boli na nátlak katolíckej cirkvi a samoregulačnej MPPDA z filmu vypustené viaceré provokatívne pasáže a vek Lolity sa zmenil na 14 rokov, zákazom sa nevyhol.

Vyháňač diabla (The Exorcist, 1973) Williama Friedkina je dnes považovaný za jeden z najlepších hororov v dejinách kinematografie. Hovorí o exorcizme 12-ročného dievčaťa a keďže dievča sa správa skutočne „diabolsky“, cirkev a veriaci protestovali voči údajnej škodlivosti filmu a útokom na cirkev: dievča, napríklad, masturbuje krucifixom, Panna Mária sa mení na prostitútku... Na festivale sa bude premietať director’s cut, obsahujúci aj pôvodne vystrihnuté scény.

Takí normálni zabijaci (Natural Born Killers; 1994) Olivera Stona podľa námetu Quentina Tarantina sú príbehom mileneckého páru, ktorý jazdí naprieč Amerikou a zabíja, pričom vďaka médiám sa z nich stanú ľudoví hrdinovia. Aj keď sa jedná o satiru a kritiku médií, film sa dočkal obvinení z podnecovania násilia, ktoré sa navyše ukázali ako opodstatnené. V USA sa odohralo viacero masových vrážd, pri ktorých páchatelia priamo odkazovali na film – niektorí iba s vidinou, že zažijú svojich 15 minút slávy podobne, ako filmoví hrdinovia.

O fenoméne cenzúry bude na festivale Cinematik prednášať aj Peter Konečný, ktorý predstaví historický prierez „problémových“ filmov..

Share/Save/Bookmark