ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

AKO SI VYCVIČIŤ DRAKA a AVATAR sú najlepšie 3D filmy

persol_avatarV piatok večer vyhlásila v Casine na benátskom Lide svoj verdikt špeciálna medzinárodná porota ceny Persol 3D Award. Predseda poroty, japonský režisér hororových filmov Takashi Shimizu oznámil, že cenu tohto roku získavajú ex aequo dve stereoskopické snímky - sci-fi veľkofilm Avatar Johna Camerona a animovaná adaptácia kníh Cressidy Cowell Ako si vycvičiť draka v réžii Chrisa Sandersa a Deana DeBlois.

Avatar je míľnik v dejinách kinematografie a zároveň i technický zázrak,“ konštatovala porota. „Viac ako ktorékoľvek iné snímky pred ním demonštroval komerčné aj umelecké možnosti trojdimenzionálneho filmu. Nie je prehnané povedať, že v Avatare James Cameron vytvoril celý nový svet, ktorý môže publikum skúmať do hĺbky.“

V odôvodnení ocenenia animovanej rodinnej fantastickej dobrodružnej komédie Ako si vycvičiť draka porota uviedla: „Film demonštruje potenciál 3D. Presvedčivejšie ako iné 3D animované filmy využíva tretí rozmer na prinášanie dych vyrážajúcich zážitkov. Divák sa vďaka nemu stáva priamym účastníkom príbehu.“

persol_drakO cenu sa uchádzalo 18 stereoskopických filmov, ktoré sa do distribúcie dostali za posledných dvanásť mesiacov - medzi nimi i všetky tri časti série Toy Story, Alica v krajine zázrakov Tima Burtona, Shrek: zvonec a koniec aj Vianočná koleda Roberta Zemeckisa.

Po skončení slávnostnej ceremónie sa konala premiéra prvého čínskeho krátkeho 3D filmu Taikong xia 3D (Space Guy) režiséra Zhanga Yuana a po nej predseda poroty Takashi Shimizu predstavil svoj nový horor Senritsu meikyu 3D (Shock Labyrinth 3D).

Ceny Persol 3D Award sa na pôde medzinárodného filmového festivalu v Benátkach udeľovali po druhý krát, spoločnosť Persol, významný taliansky výrobca okuliarí, je sponzorom festivalu už šesť rokov.

 

Share/Save/Bookmark