ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Hodinky pre Bollywood

103836310EV117_Premieres_67Tradičným partnerom Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach je výrobca luxusných švajčiarskych hodiniek Jaeger-Le Coultre. Piaty raz už na pôde benátskeho festivalu ocenil výraznú filmársku osobnosť cenou Glory to the Filmmaker. Cenu, ktorou sú - ako inak - exkluzívne hodinky, tohto roku udelili indickému režisérovi Manimu Ratnamovi. Zaradil sa tak po bok predchádzajúcich laureátov - japonského herca a režiséra Takešiho Kitana, iránskeho scenáristu a režiséra Abbása Kiarostamiho, francúzskej režisérky Agnes Varda a amerického herca, scenáristu, režiséra a producenta Sylvestra Stalloneho.


Hoci je Mani Ratnam v našich končinách neznámy, ovplyvňuje milióny divákov. Ako tvorca z indickej továrne na filmové sny zvanej Bollywood medzi prvými odvážne narúšal tematické, sujetové, formálne i jazykové kánony tamilských filmov. Paťdesiatštyriročný scenárista, režisér a producent je autorom scenárov pre všetkých 23 snímok, ktoré režíroval. Je držiteľom mnohých cien, nielen indických, ale i z významných svetových festivalov. raavan_3Považujú ho za najvýznamnejšieho juhoindického filmára a jedného z najvplyvnejších v celej Indii. Nakrúca zásadne doma v Indii a ponuky na prácu v zahraničí vytrvale odmieta. Jeho žánrovo i tematicky rôznorodé filmy pravidelne lámu v Indii rekordy v návštevnosti.


Pri príležitosti udelenia ceny benátsky festival uviedol najnovší film Maniho Ratnama, akčnú kriminálnu drámu nazvanú Ravaan, v ktorej účinkujú bollywoodske hviezdy Aishwarya Rai, Abhishek Bachchan a Vikram.

Share/Save/Bookmark