ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Zlatý lev pre Johna Woo

GZU_7796Čestného Zlatého leva za prínos svetovej kinematografii v piatok 3. septembra na pôde 67. medzinárodného filmového festivalu v Benátkach prevzal čínsky režisér, tvorca hongkonských aj hollywoodskych akčných thrillerov John Woo (vlastným menom Wú Yusén). Po slávnostnom ceremoniáli nasledovala svetová premiéra jeho novej snímky Reign of Assassins (Kráľovná zabijakov).

“Pochádzam z chudobnej rodiny,” povedal režisér počas slávnostného ceremoniálu, “a do kina som sa ako dieťa dostal len načierno - bez lístka. Keď ma pri tom prichytili, dostal som výprask, stál som potom vonku, ale aj so slzami a krvácajúcim nosom som sa usiloval cez špáry v stenách vtedajších kín dopozerať film. Dnes pozerám svoje vlastné filmy - cez hľadáčik kamery.”

Na stretnutí s novinármi laureát vyhlásil, že sám seba považuje za akýsi most medzi Východom a Západom. “Šestnásť rokov pôsobenia v Hollywoode bolo pre mňa veľkou filmárskou školou a ja teraz chcem moje skúsenosti odovzdať ďalším čínskym filmárom”, povedal. Na systém americkej výroby filmov však zďaleka nehľadí s nekritickým obdivom: “V Číne je režisér ten najdôležitejší. Rozhoduje o všetkom. Nejestvujú tam žiadne porady, stretnutia a poznámky producentov. Prídem do štúdií a poviem: Chcem u vás nakrútiť film. Nepýtajú odo mňa dokonca ani scenár, len povedia: Dobre, pustite sa do toho.”

IMG_3157

Režisér sa však nevrátil naspäť do Číny navždy: “Za svoju úlohu považujem pokúsiť sa spojiť to najlepšie z čínskeho a z hollywoodskeho systému.

V jeho novom filme hrá Michelle Yeoh lupičku z čias dynastie Ming, ktorá sa zaľúbi do syna jednej zo svojich obetí. “V Číne už dávno nevznikol film s hlavnou ženskou postavou,” skonštatoval Woo. Napokon, Reign of Assassins je aj jeho prvý film s ženskou hrdinkou. “Väčšina bojových filmov je o mužoch a ich vzťahoch. Lenže nastal čas na zmenu. Aj mladé čínske publikum už od filmov chce niečo nové, niečo, čo divákov prinúti premýšľať aj cítiť.” Režisér netají, že určitou inšpiráciou preňho bol Kill Bill terajšieho predsedu benátskej poroty Quentina Tarantina. “Lenže naša hrdinka je ázijská, čínska, nie taká priamočiara a silná ako v Kill Bill, ale oveľa citlivejšia, citovejšia, vie plakať aj trápiť sa pre lásku.”

Zaujímavý je i postoj Johna Woo k momentálne takým preferovaným 3D filmom: “Môžete si o mne myslieť, že som staromódny, ale kinematografia je podľa mňa založená na dvojrozmernom obraze. Film je umelecké dielo. 3D film je síce fantastický, zaujímavý a atraktívny, ale má viac spoločného s počítačovými hrami ako s kinematografiou.”

Share/Save/Bookmark