ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Jafara Panahiho nepustili do Benátok

Iranian-director-Jafar-Pa-001Iránsky režisér Jafar Panahi, ktorého v marci tohto roku zatkla a uväznila iránska polícia, je síce vonku z väzenia, lenže nie na slobode. Teheránsky režim mu neumožnil navštíviť medzinárodný filmový festival v Benátkach, ktorý v sekcii Dni autorov - Venice Days uvádza Panahiho krátky film Akordeón. Pas mu odobrali už pred deviatimi mesiacmi a zamietli aj jeho žiadosti vycestovať na ďalšie svetové festivaly (Berlín, Cannes, Taormina). Ako sa však vyjadril v telefonickom rozhovore pre benátsky festival, “naučil som sa nestrácať nádej. Verím, že už onedlho príde zmena a ja budem môcť doma opäť nakrúcať filmy.”

Hoci iránske úrady pôvodne tvrdili, že Panahiho uväznenie nemá nič spoločné s jeho filmárskou prácou, pravda je iná. Pred zatknutím pracoval ako producent s režisérom Mohammadom Rasoulofom na zatiaľ bezmennom filme o vývoji v Iráne po lanských prezidentských voľbách, za víťaza ktorých sa vyhlásil Mahmúd Ahmadinedžád. Film rozpráva o iránskej rodine, ktorej počas nepokojov po prezidentských voľbách uväznili syna. “Mali sme nakrútenú asi tretinu záberov, keď do môjho domu počas porady štábu vnikli bezpečnostné sily, všetkých nás zatkli a zhabali nám nakrútený materiál,” povedal Panahi. Hoci sa dostal z väzenia, čaká ho súd. Obvinenie ani termín procesu nie sú známe. “Proces sa mal začať už minulý mesiac,” upresnil režisér, “ale odložili ho na neskôr. Kým sa nezačne, nemôžem robiť nič. Nemôžem cestovať ani pracovať, môžem iba čakať, čo so mnou spravia.” Režisér túto situáciu nazval “mentálnym väzením”.

Deväťminútový krátky film Akordeón, ktorý uvádza benátsky festival v rámci samostatnej sprievodnej prehliadky Giornate degli Autori, vznikol v talianskej produkcii a rozpráva o dvojici pouličných muzikantov v Teheráne, ktorým zoberú hudobný nástroj.

Share/Save/Bookmark