ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Benátky v znamení svetových premiér

benlogo_3Najstarší filmový festival na svete – benátska Mostra internazionale d'arte cinematografica – ktorý sa uskutoční na benátskom lide v dňoch 1. - 11. septembra 2010, uvedie v štyroch sekciách 83 snímok z 27 krajín celého sveta. Z toho 79 vo svetovej premiére a 4 v premiére medzinárodnej. Organizátori tohto roku vyberali spomedzi 4 251 prihlásených diel zo 102 krajín. Najviac filmov, rovné štyri desiatky, pochádza z Talianska. Sú medzi nimi novinky tvorcov ako Marco Bellocchio, Carlo Mazzacurati, Michele Placido, Gabriele Salvatores, Giuseppe Tornatore, no i talianska snímka amerického herca Johna Turturra s názvom Passione.

Druhé najväčšie zastúpenie majú Spojené štáty americké s 19 filmami tvorcov Bena Afflecka, jeho mladšieho brata Caseyho Afflecka, Darrena Aronofského, Sofie Coppolovej, Vincenta Galla, Dennisa Hoppera, Paula Morrisseyho, Roberta Rodrigueza, Juliana Schnabela, Martina Scorseseho a ďalších.

Medzi 11 festivalovými snímkami z Francúzska nájdeme novinky Catherine Breillat, Abdellatifa Kechiche i Françoisa Ozona. Čínsku kinematografiu bude reprezentovať sedem filmov a hongkonskú ďalšie tri. Sedem bude i japonských filmov. Do výberu sa dostali iba tri nemecké snímky, zato ruské sú štyri. Slovenská kinematografia na benátskom festivale nebude mať zastúpenie, no Českú republiku bude reprezentovať Jan Švankmajer so svojím dielom Přežít svůj život.

Svetovú premiéru bude mať v Benátkach všetkých 23 súťažných snímok ústrednej prehliadky VENEZIA 67, medzi 27 nesúťažnými filmami absolvuje svetovú premiéru 23. Do najprestížnejšej kategórie sa prebojovali diela Black Swan Darrena Aronofského, Somewhere Sofie Coppolovej, Ovsijanky (Silent Souls) Alexeja Fedorčenka, Venus Noire Abdellatifa Kechiche, Potiche Françoisa Ozona, Miral Juliana Schnabela i Drei Toma Tykwera. Zastúpenie v prestížnej súťaži bude mať aj Čína, Čile, Mexiko, Kanada, Grécko, Japonsko a Španielsko. Päť súťažných filmov pochádza z Talianska alebo je s talianskou koprodukčnou účasťou.

Prehliadka ORIZZONTI bude tohto roku tiež súťažná. Ponúkne 21 svetových premiér, medzi nimi i snímku Painéis de São Vicente de Fora, Visão Poética stojedenročného portugalského režiséra Manoela de Oliveiru.

Sekcia nazvaná CONTROCAMPO ITALIANO prinesie vo svetovej premiére tucet nových talianskych filmov.

Integrálnou súčasťou festivalu je retrospektíva talianskych filmových komédií z rokov 1910 až 1988 LA SITUAZIONE COMICA. Tri desiatky jej filmov zahŕňajú i diela Sergia Corbucciho, Maria Monicelliho, Antonia Pietrangeliho, Dina Risiho, Maria Soldatiho, Uga Tognazziho a ďalších tvorcov.

Tradične sa počas benátskeho festivalu konajú i dve samostatné prehliadky. TÝŽDEŇ MEDZINÁRODNEJ KRITIKY dá priestor siedmim filmovým debutom. Medzi nimi i dráme Svinalängorna (Beyond) švédskej herečky Pernilly August. Prehliadku GIORNATE DEGLI AUTORI - VENICE DAYS tvorí 23 snímok. Aj Le bruit des glaçons Bertranda Bliera a Cirkus Columbia Danisa Tanovića.

V benátskom festivalovom areáli neďaleko Casina pokračuje výstavba nového komplexu, ktorý by mal otvoriť svoje brány už na budúci rok, pri príležitosti 150 výročia zjednotenia Talianska. Premietania pre verejnosť sa budú ešte konať v troch starých kinosálach a vo filmovom stane. Ceny vstupeniek sa pohybujú od 10 do 40 eur. V predaji budú i permanentky v cenách od 60 do 1 400 eur. Pre mládež do 26 rokov a seniorov nad 60 rokov sú pripravené permanentky za zvýhodnenú cenu 100 eur.

Share/Save/Bookmark