ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Prvé správy o Benátkach

leone-doroMedzinárodný filmový festival v Benátkach (1. - 11. september 2010) sa, ako zvyčajne, neponáhľa s prezrádzaním programu a očakávaných hviezd. Postupne sa však objavujú informácie o slávnostných predstaveniach, porotách a oceneniach. Prinášame ich prvý stručný prehľad.

Festival otvorí svetová premiéra americkej súťažnej snímky režiséra Darrena Aronofského Black Swan s Natalie Portman v hlavnej role. Aronofsky si v roku 2008 z Benátok odniesol Zlatého leva za drámu Wrestler. Psychologická dráma Black Swan sa odohráva v prostredí newyorského baletu a účinkujú v nej aj Mila Kunis, Vincent Cassel, Barbara Hershey a Winona Ryder.

Nasledovať bude druhý úvodný film - nesúťažná hongkonská snímka Jingwu fengyun – Chen Zhen (Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen) v réžii Andrewa Lau, ako pripomienka 70. narodenín herca Bruce Leeho (1940 - 1973), ktorý stvárnil titulnú rolu v prvej časti trilógie o majstrovi bojových umení Chen Zhenovi - filme Fist of Fury z roku 1972.

Úvodný večer spestrí dva dni pred uvedením do kín svetová premiéra novinky Roberta Rodrigueza Machete s Dannym Trejom v hlavnej role.

Záverečným predstavením 67. MFF v Benátkach bude svetová premiéra adaptácie drámy Williama Shakespeara The Tempest (Búrka) americkej režisérky Julie Taymor, so zaujímavým hereckým obsadením (Russell Brand, Alfred Molina, Djimon Hounsou, David Strathairn, Chris Cooper, Alan Cumming, Ben Whishaw, Reeve Carney a Felicity Jones). Oproti originálu tu však nie je čarodejník Prospero, ale čarodejnica Prospera. Hrá ju Helen Mirren.

Otvorenie i záver festivalu bude moderovať mladá talianska herečka Isabella Ragonese.

Deň pred oficiálnym otvorením festivalu sa na benátskom Campo San Polo uskutoční slávnostná premiéra zrekonštruovanej snímky režiséra Dina Risiho Profumo di Donna (Vôňa ženy) s nezabudnuteľným Vittoriom Gassmanom (1922 - 2000), ktorý zomrel pred desiatimi rokmi. Deň nato, 1. septembra, keď si svet pripomenie Gassmanove nedožité narodeniny, sa uskutoční na pôde benátskeho festivalu špeciálny spomienkový večer na režisérovu počesť. Jeho súčasťou bude premiéra dlhometrážneho dokumentu Vittorio racconta Gassman, una vita da Mattatore, obsahujúceho aj dosiaľ nezverejnené zábery.

Ústredná retrospektíva 67. MFF v Benátkach s názvom La situazione comica (1937-1988) ponúkne výber talianskych komédií a pripomenie ich hviezdy.

Ako festival oznámil už pred časom, predsedom hlavnej poroty bude americký scenárista a režisér Quentin Tarantino. Členmi poroty budú mexický spisovateľ a scenárista Guillermo Arriaga, litovská herečka Ingeborga Dapkunaite, francúzsky scenárista a režisér Arnaud Desplechin, americký hudobník a skladateľ filmovej hudby Danny Elfman, talianski scenáristi a režiséri Luca Guadagnino a Gabriele Salvatores, ocenený Oscarom za film Mediterraneo. Rozhodnú o držiteľoch tohtoročných Zlatých i Strieborných levov, Volpiho čiaš, o Cene Marcella Mastroianniho pre mladých filmárov aj o oceneniach Osella.

Porotu súťažnej sekcie Orizzonti povedie iránska herečka a režisérka Shirin Neshat. Pod jej vedením porota udelí štyri ocenenia - dve za dlhometrážny film a po jednom za strednometrážny a za krátky film.

Päťčlenná medzinárodná porota Ceny Dina De Laurentiisa, udeľovanej tradične najlepším debutantom, bude pracovať pod vedením nemeckého režiséra tureckého pôvodu Fatiha Akina. Cena je spojená s finančnou prémiou vo výške 100 000 eur.

Čestného Zlatého leva za celoživotný prínos do kinematografie udelí benátsky festival hongkonskému režisérovi akčných filmov Johnovi Woo.

Bez ocenenia nezostal ani Marco Mueller, riaditeľ benátskeho filmového festivalu. V júni tohto roku mu prezident Ruskej federácie Dmitrij Medvedev udelil jedno z najvyšších ruských vyznamenaní, určených pre cudzincov - Orden Družby (Order of Friendship) za zásluhy o prehlbovanie priateľstva medzi národmi a popularizáciu ruskej kultúry. Mueller v minulosti viedol filmové festivaly v Pesare, Rotterdame a Locarne, ktoré - podobne ako benátsky festival - tradične venujú veľkú pozornosť ruskej kinematografii. Po ocenení na filmovom festivale Kinotaur v Soči roku 2007 je to druhý raz, čo Rusko ocenilo jeho prínos.

Share/Save/Bookmark