ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Tarantino povedie porotu v Benátkach

leone-doroHoci sa len rozbehol medzinárodný filmový festival v Cannes, o slovo sa začínajú hlásiť aj Benátky. Podľa informácií usporiadateľov (La Biennale di Venezia) sa 67. ročník najstaršieho jestvujúceho filmového festivalu na svete (prvý ročník sa konal roku 1932) uskutoční v dňoch 1. – 11. septembra 2010.

Čestého Zlatého leva za celoživotný prínos na benátskom Lide prevezme režisér a producent John Woo. Predsedom medzinárodnej poroty hlavnej benátskej súťaže bude scenárista a režisér Quentin Tarantino. Novú festivalovú porotu prehliadky Orizzonti (Horizonty) povedie iránska filmárka Shirin Neshat a o Cene Luigiho di Laurentiisa pre najlepší debut rozhodne porota pod vedením nemeckého režiséra tureckého pôvodu Fatiha Akina.

Prezident benátskeho Biennale Paolo Baratta sa pridal k filmárom celého sveta, ktorí vyjadrujú protest proti väzneniu iránskeho scenáristu, režiséra a producenta Jafara Panahiho: „Stretol som sa s Jafarom Panahim na samom začiatku môjho pôsobenia vo funkcii prezidenta Biennale, keď som mu v roku 2000 odovzdával Zlatého leva za jeho film Kruh (Dayereh) – jedno z najlepších diel o slobode, aké som kedy videl.“

Tlačová konferencia, na ktorej festival predstaví zloženie porôt, program i hostí, sa bude konať v Ríme uprostred júla.

Share/Save/Bookmark