ISSN 1339-4762

2percenta

Reklamný prúžok

Anglické DVD vydanie filmu Juraja Jakubiska

Birds Orphans and Fools -DVD Sleeve resizeDVD so slovenským filmom Vtáčkovia, siroty a blázni režiséra Juraja Jakubiska, ktoré vydalo na základe licencie Slovenského filmového ústavu (SFÚ) nezávislé anglické vydavateľstvo Second Run, sa dostalo do rebríčka 25 najlepších DVD a blu-ray diskov za rok 2014 podľa prestížneho anglického filmového magazínu Little White Lies.

Film režiséra Juraja Jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) vyšiel na DVD v prestížnom anglickom vydavateľstve Second Run v júni minulého roka ako druhý titul z kolekcie snímok licencovaných Slovenským filmovým ústavom. Film má nové a upravené anglické titulky a súčasťou DVD je aj dvadsaťstranový booklet s esejou britského filmového publicistu Petra Hamesa špecializujúceho sa na východoeurópsku kinematografiu a autora reprezentatívnej publikácie SFÚ Best of Slovak Film v anglickom jazyku. V rebríčku časopisu Little White Lies sa toto DVD umiestnilo na 24. priečke. Aktuálne zverejnil svoj rebríček aj DVD Beaver, kde sa Jakubiskov film Vtáčkovia, siroty a blázni nachádza na 2. priečke a vydavateľstvo Second Run skončilo ako 4. najlepšie vydavateľstvo sveta. Grafické spracovanie obálky DVD je tiež vo výbere najlepších za minulý rok. Na hlasovaní sa podieľalo viac ako 40 vybraných filmových kritikov.

Nový život Adama Oľhu na DVD

Novyzivot resizeVíťaz Ceny divákov na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Jihlave 2012 Nový život má svoju DVD podobu. Titul vychádza so slovenským a anglickým menu, s anglickými podtitulkami a bonusovým materiálom. Film prináša intímny pohľad do rodiny divadelnej a filmovej herečky Jany Oľhovej a režiséra Matúša Oľhu, ktorý v roku 2005 z rodiny odišiel a zanechal ženu a šesť detí. Adam sa ako najstarší zo súrodencov a „posledný“ muž v rodine v snahe porozumieť otcovi podujal preskúmať staré obrazové záznamy, porovnáva ich zo súčasnosťou a pokúša sa zistiť, čo viedlo k tejto radikálnej zmene.  Mapuje vzťah rodičov od jeho začiatku, odhaľuje problémy v komunikácii medzi mužom a ženou a pozoruje, ako sa problémy rodičov odrazili v živote jeho sestier.

Share/Save/Bookmark

Signum laudis a Sladký čas Kalimagdory na DVD

50 SFU resizeV pondelok 28. júla si svet pripomenie 100. výročie od vypuknutia 1. svetovej vojny, ktorej dôsledky sú dodnes silným mementom. Pri tejto príležitosti vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ) na DVD film Martina Hollého Signum laudis. V tejto súvislosti nedávno vyšiel na DVD aj film Paľa Bielika Štyridsaťštyri. Obe snímky sa odohrávajú počas 1. svetovej vojny a sú nekompromisnou obžalobou jej krutosti a nezmyselnosti.

66 sezón

66 sezón  
DEF 66sezon 3D resizeDokument o plavárni, kam sa chodili kúpať dejiny. Prostredníctvom príbehov, ktoré sa odohrali medzi rokmi 1936 a 2002, zachytáva 66 sezón zo života obľúbenej plavárne a rovnaký počet rokov v histórii strednej Európy. DVD si môžete kúpiť v novembri.

Share/Save/Bookmark

DVD Ako sa varia dejiny

DVD Ako sa varia dejiny
DEF Dejiny 3D resizeDokumentárny film o vojenských kuchároch, o tom , ako každodenné potreby tisícok ozbrojených žalúdkov ovplyvňovali víťazstvá a prehry štátnikov. O poľnej kuchyni ako modeli sveta, kde sa príprava jedla stáva taktikou boja. Boja o veľké ideály, ktoré stoja na nohách kuchynského stola. Film Ako sa varia dejiny je postavený na  10 receptoch vojenských kuchárov od II.svetovej vojny až po vojnu v Čečensku, od Francúzska cez Balkán až po Rusko. DVD si môžete kúpiť v novembri.

Share/Save/Bookmark

BD Alois Nebel

ALOIS NEBELAlois Nebel je výpravca v zapadnutej jeseníckej staničke Bílý Potok. Osamelému zakríknutému mužovi (Miroslav Krobot) sa občas akoby z hmly vynárajú znepokojujúce obrazy, spomienky z útleho detstva, ktorým nerozumie. Keď po novembri 1989 udalosti naberú spád a nové zriadenie nepotrebuje premýšľavých, citlivých, čestných ľudí, musí sa Nebel postaviť zoči-voči svojim prízrakom.

DVD Grindhouse

N00906 2D-ON00907 2D-OV roku 2007 sa nerozlučná dvojica Quentin TarantinoRobert Rodriguez vrátila priamo ku koreňom a vytvorila projekt, pozostávajúci z dvoch dlhometrážnych a viacerých krátkych filmov so spoločným názvom Grindhouse. Výraz pôvodne označoval zábavné podniky veľmi nízkej úrovne a neskôr slúžil ako pomenovanie kín, uvádzajúcich lacné filmy poklesnutých žánrov, obsahujúce sex, násilie, horor, krv a akciu. Teraz sa k nám oba filmy vracajú v novom vydaní, s českým dabingom a tak, ako sa na správny grindhouse patrí – bez okrás a bez bonusov. V Tarantinovom filme Auto zabijak si to trojica zábavychtivých krások rozdá s vrahom za volantom kaskadérskeho auta (Kurt Russell). Verzia na DVD má 108 minút, zvuk (originál aj český dabing) DD 5.1. Rodriguezov sci-fi zombie horor Planéta Teror trvá 101 minút a je lahôdkou pre milovníkov žánru trash. V epizódnych úlohách účinkujú Bruce Willis, Danny Trejo, Cheech Marin a ďalší.

Share/Save/Bookmark

BD Mulholland Drive

N00918 2D-O

To najlepšie z Lyncha – tak fanúšikovia Davida Lyncha označujú jeho 147-minútovú mysterióznu drámu Mulholland Drive z roku 2001, nominovanú na Oscara za réžiu. Tí, čo Lyncha poznajú, vedia o čo ide. Tým, čo nevideli jeho filmy Modrý zamat, Divokosť v srdci či Mestečko Twin Peaks, to v krátkom článku nevysvetlíme. A to je dôvod, prečo by sa jedni i druhí mali vrhnúť po novom vydaní na disku BD.

BD Kovboji a votrelci

kovboji_a_votrelci_P00709_2D-ODaniel Craig, Olivia Wilde, Harrison Ford, Sam rockwell, Clancy Brown a ďalšie hviezdy účinkujú v dobrodružnom thrilleri režiséra Jona Favreaua (Zathura, Iron Man, Iron Man 2), ktorý voľne podľa komiksovej predlohy kombinuje klasický western s vedeckou fantastikou. Mestečku Absolution vládne pevnou rukou krutý farmár plukovník Dolarhyde. Keď tam dorazí tajomný cudzinec so záhadným zariadením prirasteným k ruke, chce s ním spraviť rýchly poriadok, lenže spolu s cudzincom sa objavia aj záhadné úkazy na oblohe. A je tu i neznáma mĺkva krásavica s prekvapivým poslaním.

Katka na DVD

DVD_40_50_obaly_predne_08-Katka-02Ďalším z filmov DVD edície Slovenský film 40. a 50. rokov, ktorú na tohtoročnú jeseň pripravili Slovenský filmový ústav (SFÚ) a vydavateľstvo Petit Press, je veselohra Jána Kadára o mladom dedinskom dievčati Katka, ktorá vznikla v roku  1949 so zámerom priblížiť sa čo najširšiemu publiku. Na DVD sa k záujemcom dostane v piatok 18. novembra 2011.